MISIE

 

Do oddziału przedszkolnego MISIE uczęszczają dzieci 5 letnie. W grupie jest 18 dzieci.

Wychowawca: Dominika Mądra

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SZKOŁA BIEGA

13 czerwca dzieci z grupy MISIE wzięły udział w corocznej akcji "Szkoła biega". Przed rozpoczęciem rywalizacji dzieci wzięły udział we wspólnej rozgrzewce.

Do biegu gotowi... START!!!

Tegoroczni zwycięzcy - Kamilka, Ania, Alex.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ MATEMATYKI

              

 

DZIEŃ OCEANÓW

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. Z tej okazji  dzieci z grupy Misie podczas zajęć poznawały rozmieszczenie i nazwy oceanów na kuli ziemskiej oraz dowiedziały się jakie zwierzęta zamieszkują morskie głębiny. 

Podczas zajęć przedszkolaki poznawały także nazwy mieszkańców oceanu w języku angielskim. 

Zabawa w języku angielskim "Let's find a small, yellow fish..." dzięki której dzieciaki utrwaliły poznane słownictwo oraz kolory, ale przede wszystkim świetnie się bawiły. 

          

 Na zakończenie zajęć Misie stworzyły piękne prace plastyczne pt. "Balonowe rybki".

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

GMINNY DZIEŃ DZIECKA 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WARSZTATY WYDAWNICZE

4 czerwca Misie wzięły udział w WARSZTATACH WYDAWNICZYCH. Warsztaty prowadziła Pani, która jest redaktorem i wydawcą książki pt."PrzyTulanki". Podczas zajęć dzieci poznały proces wydawniczy i zawody związane z książką.

            

           

            

Książka "PrzyTulanki" została napisana z myślą o Tosi - dziewczynce chorej na padaczkę lekooporną. Biorąc udział w warsztatach oraz kupując książki nasze przedszkolaki pomogły Tosi w walce z chorobą, ponieważ cały dochód z zajęć oraz sprzedarzy książki przeznaczony będzie na leczenie. 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DENTOBUS

Dentobus - czyli bus wyposażony w sprzęt diagnostyi stomatologicznej przyjechał do naszego przedszkola. Dzięki temu chętne dzieciaki mogły dokonać przeglądu swojej jamy ustnej.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NASZE MIASTO KRAKÓW

"Nasze miasto - Kraków" zajęcia edukacyjne związane z realizacją projektu "MAŁY PRZEDSZKOLAK TURYSTĄ". Głównym celem projektu jest poznawanie najbliższego otoczenia przez dzieci oraz zainteresowanie wychowanków ich najbliższym regionem, rozbudzić poczucie więzi z małą ojczyzną przez poznawanie tradycji, legend oraz zabytków.

          

            


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

WARSZTATY PRZYRODNICZE

          

          

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

METODA PROJEKTU

Tydzień od 18.03 do 22.03 upłynął u MISIÓW pod hasłem "Woda żródło życia". W tym tygodniu pracowaliśmy metodą projektu i poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat wody.

W pierwszym dniu tego tygodnia stworzyliśmy siatkę wiedzy, jaką posiadają dzieci na temat wody oraz siatkę pytań, na które przedszkolaki chciały poznać odpowiedzi. Wśród pytań zadawanych przez dzieci pojawiły się m. in.:

- Skąd bierze się woda w kranie?

- Skąd się bierze deszcz?

- Dlaczego woda w morzu jest słona?

- Dlaczego statki utrzymują się na wodzie?

- Jak wygląda życie pod wodą?

- Jak oddychają ryby?

- Czy wody nigdy nie braknie?

Na te wszystkie pytania szukaliśmy wspólnie odpowiedzi w ciągu całego tygodnia.

            


Drugiego dnia projektu skupiliśmy się głównie na tym skąd się bierze deszcz? Dzieci samodzielnie składały pocięte na części ilustracje przedstawiające obieg wody w przyrodzie i próbowały odpowiedzieć na pytanie co przedstawia obrazek, który powstał z części.

Następnie przedszkolaki obejrzały film edukacyjny pt. "Jak woda krąży w przyrodzie?", a potem wspólnie omówiły ilustrację przedstawiającą obieg wody w przyrodzie.

 

Kolejny dzień okazał się dla dzieci wielką atrakcją. Tego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie. Dzieci wzięły udział w warsztatach pt."Oko w oko z rybą". Dzięki temu MISIE dowiedziały się jak wygląda życie pod wodą oraz jak zwierzęta żyjące w wodzie są przystosowane do środowiska wodnego. Przedszkolaki oglądały też wystawę pt."Woda - podstawa życia na Ziemi" gdzie w poszczególnych akwariach zobaczyły różne ekosystemy z typowymi dla nich okazami ryb np.  deltę Amazonki z żarłocznymi piraniami i akwarium z fauną morską gdzie zobaczyły znanego wszystkim Nemo - błazenka.

 

Dzień czwarty upłynął nam na doświadczeniach. Wspólnie badaliśmy właściwości wody. Wykonaliśmy doświadczenie, które pokazało nam co pływa a co tonie?

Sprawdziliśmy też co rozpuszcza się w wodzie a co tworzy zawiesinę?

               

W tym dniu szukaliśmy też odpowiedzi na pytanie dlaczego woda w morzu jest słona? Pierwsze dzieci wysłuchały legendy o zatopionym w morzu młynku z solą a następnie wspólnie zastanowiły się co tak naprawdę może powodować, że morze jest słone.

Ostatni dzień projektu zaczęliśmy od zabaw matematycznych.

            

Tego dnia ćwiczyliśmy też naszą kreatywność i sprawność manualną tworząc pracę plastyczną pt."Wesołe kropelki"

            

Ponieważ ostatni dzień projektu przypadł na 22 marca, kiedy to obchodzimy Światowy Dzień Wody przypomnieliśmy jak ważna jest woda na naszej planecie.

Dzieci doszły również do tego, że woda jest bardzo ważna także w naszym życiu. Wspólnie ustaliliśmy, że będziemy ją codziennie pić ponieważ jest niezbędna do naszego prawidłowego rozwoju!

Na zakończenie projektu przeprowadziliśmy Quiz wiedzy o wodzie, okazało się, że dzieci zdobyły dużo cennych informacji na temat wody. Wszyscy wykazali się  wysokim poziomem wiedzy. 

Projekt zakończyliśmy rozdaniem dyplomów przyjaciół wody.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

POWITANIE WIOSNY

21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, u MISIÓW przygotowania do tego dnia - do pożegnania zimy i powitania wiosny zaczęły się już kilka dni wcześniej. Przedszkolaki wspólnie przygotowały Marzannę. W pierwszy dzień wiosny dzieci by przywitać wiosnę odśpiewały razem piosenkę pt. "Wołanie wiosny". Tego dnia wzięliśmy także udział w szkolnym konkursie na naładniejszą Marzannę.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WIOSENNA HODOWLA MISIÓW

              

Przedszkolaki z grupy MISIE zamieniły się  w małych ogrodników i samodzielnie sadziły cebulki, z których wyrośnie zdrowy szczypiorek oraz zasiały nasiona kwiatów. 

            

Zanim dzieci przystąpiły do prac związanych z sadzeniem, poznały etapy rozwoju roślin oraz przypomniały sobie, co potrzebne jest roślinie do życia.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ KOBIET

 

8 marca to wyjątkowe dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak            i te małe. W tym szczególnym dniu o swoich koleżankach nie zapomnieli chłopcy z grupy MISIE. Złożyli dziewczynkom życzenia, wręczyli im słodkie upominki i kwiaty. 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

12 lutego w naszej szkole odbył się Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki z grupy MISIE przygotowały
z tej okazji przedstawienie pt. "Przyjaciele Bałwanka". Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zatańczyły taniec z pomponami a wszytsko po to, żeby wyrazić swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób. Po części artystycznej dzieci wręczyły dziadkom prezenty a następnie goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ PIZZY

9 lutego na całym Świecie uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy. My ten dzień w w grupie MISIE tym roku obchodziliśy dzień wcześniej - 8 lutego. Dzień rozpoczęliśy od krótkiego przypomnienia informacji związanych z pizzą. Rozmawialiśy o kraju z którego pochodzi, podawaliśmy składniki które są potrzebne do jej zrobienia i na koniec układaliśmy w odpowiedniej kolejnośći etapy powstawania pizzy.


Zabawa ruchowa "Dostarczamy pizzę"

           

Tego dnia MISIE przygotowały też prawdziwą pizzę. Wielką frajdę sprawiło dzieciakom jej przygotowanie. Dzieci samodzielnie wałkowały ciasto na pizzę.

Przedszkolaki też samodzielnie kroiły i nakładały na pizzę składniki. 

           

Gdy wszytsko było już gotowe pizza powędrował do kuchni, aby się upiec.

Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie zrobionej pizzy. Cały dzień upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. 

           

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BAL KARNAWAŁOWY

1 lutego przedszkolaki z grupy MISIE wzięły udział w BALU KARNAWAŁOWYM.  Tego roku wśród dziewczynek dominowały stroje wróżek. Pojawił się też kotek i czarownica. Wśród chłopców natomiast dominowali policjanci. Pojawił się także strażak, smok, klaun, spider-man oraz piłkarz. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie w tańcach i konkursach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.

                  

             

             

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

WIGILIA

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia u MISIÓW zakończyła uroczysta Wigilia, która odbyła się 21 grudnia. W tym dniu dzieci łamały się opłatkiem, składały sobie życzenia i wspólnie kolędowały. 

 

              

 

Świąteczny nastój towarzyszył nam przez cały tydzień poprzedzający wspólną Wigilię, kiedy to podczas zajęć rozmawialiśy o zwyczajach świątecznych i wspólnie przygotowywaliśmy dekoracje świąteczne.

                        

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

06. 12 dzieci z grupy MISIE odwiedził Święty Mikołaj. Przedszkolaki przygotowały dla Mikołaja krótki występ artystyczny - instrumentację do piosenki pt.  "Santa Claus is coming to town", dzieci nauczyły się również śpiewać refren tej piosenki. Oprócz tego przedszkolaki zaśpiewały piosenkę pt. "Święty Mikołaj zbliża się..."

Po krótkim występie Mikołaj wręczył dzieciom prezenty. 

            

Dzień przed wizytą przedszkolaki wykonały portrety Świętego Mikołaja.

             

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

29. 11 u MISIÓW odbyły się ANDRZEJKI. Na początku, dzieci poznały ludowe tradycje związane z Wigilią Świętego Andrzeja a następnie świetnie się bawiły podczas wróżb i zabaw andrzejkowych. 

Wróżby, które pojawiły się tego dnia to między innymi: "Buty", "Wróżenie z kart", "Wróżenie z kolorów", "Przebijanie serca", "Studnia z monetami", "Wróżenie z kubków".

               

               

Po wróżbach przyszedł czas na "Taniec zaczarowaniec" i  wspólne zabawy przy muzyce.

       

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

26 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszakami. 

Podczas wspólnych zabaw MISIE poznały historię Pluszowego Misia. Poznawaliśmy też misie - głównych bohaterów bajek. Dzieci wysłuchały krótkie informacje o Misiu Koralgolu, Misiu Uszatku oraz Kubusiu Puchatku. Nie zabrakło też zabaw i tańców przy muzyce z pluszakami. 

 

                   

Aby poćwiczyć sprawność rąk oraz rozwijać kratywność przedszkolaki wykonały także  pracę plastyczną pt."Pluszowy Miś"

           


Na zakończenie dnia dzieci otrzymały dyplomy Przyjaciela Pluszowego Misia.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CO TO JEST SMOG? - WARSZTATY

14 października dzieci z grupy MISIE wzięły udział w warsztatach, które miały na celu uświadomienie dzieciom przyczyn zanieczyszczenia powietrza i wpływu na jakość życia i zdrowie człowieka. 

Przedszkoalki poznały sposoby troski o powietrze, utrwaliły zasady prawidłowej segregacji odpadów. Dzieci zdobyły też informacje dotyczące właściwego zachowania podczas dni z przekroczoną normą pyłów w powietrzu.

              

                         

Dzięki rozmowom, przeprowadzonym eksperymentom oraz zabawom dydaktycznym dzieci uświadomiły sobie jak ważne jest, żeby dbac o nasze środowisko.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to jedna  z najważniejszych dat w historii Polski. Jest to także doskonała okazja na lekcje patriotyzmu. Święto to daje nam okazję do przypomnienia sobie, że możemy być dumni z tego, iż jesteśmy Polakami. MISIE przygotowania do ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI rozpoczęły już w czwartek 08. 11. Podczas zajęć rozmawialiśmy o naszej Ojczyźnie - przypominaliśmy sobie jakie mamy symbole narodowe, wskazywaliśmy na mapie rzekę Wisłę, stolicę Polski oraz największe mista. Przypomnieliśmy sobie także tekst Hymnu Polski i zwróciliśmy uwagę na postawę,jaką należy przyjąć w czasie jego śpiewania. 

           

Przedszkolaki wykonały również pracę plastyczną - Godło Polski.

              

Dzieci przygotowały samodzielnie także kotyliony.

          

09.11 Misie wzięły udział w uroczystej Akademii z okazji Święta Niepodległości. Tego dnia każde dziecko przypięło do ubrania własnoręcznie wykonany kotylion.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 listopada obchodzimy DZIEŃ POSTACI Z BAJEK, dlatego Misie wyruszyły dzisiaj do Krainy Bajek. Nie była to jednak zwykła podróż - była to misja ratunkowa. Przedszkolaki miały za zadanie naprawić zamieszanie, które wkradło się do bajkowej krainy. 

 

Misja ratunkowa była nie tylko wyzwaniem ale także świetną zabawą. W czasie wyprawy pojawiły się między innymi zabawy logopedyczne, zabawy ćwiczące spostrzegawczość oraz gry pamięciowe.

 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DZIEŃ DYNI

 

Dzień dyni – czyli dyniowe zabawy u Misiów. Dzień rozpoczął się od rozmowy dotyczącej wykorzystania


dyni oraz jej wartości odżywczych, przeprowadziliśmy zabawy badawcze - opisywaliśmy jej wygląd, kolor


oraz kształt.  Następnie przeszliśmy do wesołych zabaw.

 

 

 

"Jak przyjemnie i wesoło
kiedy dynia krąży wkoło.
Dynia tu, dynia tam
dynia krąży tu i tam"

 

 

Czyli zabawa „Dynia Parzy”

 

 

 

 

 

 

 

Dyniowe kręgle – czyli nauka zdrowej rywalizacji ale również świetna zabawa.

 

 

           

 

Nie zabrakło także zabaw matematycznych z dynią w roli głównej. Wspólnie przeliczaliśmy elementy, tworzyliśmy zbiory oraz porównywaliśmy ich liczebność.

 


 

 

 

 

 

Na podsumowanie tego dnia wykonaliśmy halloweenowe dynie.

 

            

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

METODA PROJEKTU 

25 października przedszkolaki z grupy MISIE zaczęły tydzień pracy metodą projektu. Cały tydzień przedszkolaki prowadziły rożnego rodzaju działania, by poszerzyć swoją wiedzę na temat MUZEUM.

W pierwszym dniu projektu określiliśmy co interesuje dzieci i czego chciałby się dowiedzieć o muzeum.

 W kolejnym dniu projektu, podczas wspólnych rozmów szukaliśmy odpowiedzi na pytania zadane poprzedniego dnia. Wykonaliśmy w naszej sali także "mini muzeum". Znajdowały się w nim eksponaty przyniesione przez dzieci z domu.

             

Oprócz tego, w tym dniu Misie udały się do Izby Regionalnej znajdującej się przy naszej szkole. Dzięki temu dzieci mogły zobaczyć przedmioty codziennego użytku wykorzystywane dawniej przez mieszkańców Czułowa i okolic. Wiyta w Izbie Regionalnej poprzedzona była omówieniem zasad zachowania się w muzeum.

 

 

W trzecim dniu projektu dzieci dzięki filmowi edukacyjnemu pt. "W muzeum zabawek" poznały dokładnie jeden z rodzajów muzeum. Po projekcji filmu odbyła się rozmowa dotycząca zabwek dawniej i dziś. Następnie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną pt. "Pajacyk z muzeum".

 

              

 Czwartego dnia projektu odbyła się wycieczka do Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Przedszkolaki na własnej skórze mogły przekonać się jak jest w muzeum.W czasie wycieczki dzieci obejrzały wystawę pt. "Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski" oraz wzięły udział w warsztatach pt." Pradziejowy zwierzyniec", podczas których ulepiły z gliny zwierzęta żyjące przed naszą erą.

 

             

 W ostatni dzień przyszedł czas na podsumowanie  informacji. Okazało się, że dzięki naszemu projektowi dzieci znacznie poszerzyły swoją wiedzę na temat muzeum.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

"Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 września zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

Tak też było u MISIÓW. Tego dnia wszystkie dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach. Przedszkolaki przypomniały sobie także o swoich prawach, które są ważne dla każdego człowieka oraz o swoich obowiązkach. Na zakonczenie wszystkie dzieci dostały odznaki Super Przedszkolaka.

 

 

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

PARK EDUKACJI GLOBALNEJ

19 września odbyła się wycieczka do Parku Edukacji Globalnej (Wioski Świata) w Krakowie. Dzięki interaktywnemu zwiedzaniu oraz udziale w warsztatach edukacyjnych dzieci mogły poznać kulturę oraz życie codzienne ludzi z różnych stron Świata. Na terenie parku zobaczyliśmy wioskę afrykańską, papuaski dom na palach, jurtę mongolską, igloo, indiański tipi i peruwiańską chatę.     

                                                                                                                                    

 

  

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Misie archiwum 2017/18

Misie archiwum 2016/17

Misie archiwum 2015/16

Misie archiwum 2014/15