Koło przyrodnicze

Zajęcia prowadzi dr Agnieszka Kalandyk

Zapraszamy na zajęcia w poniedziałki w godz. od 13:40 do 14:25

 Styczeń 2018

W piątek 12.01.2018 r. chłopcy z klasy szóstej zapoznali się ze sposobem działania i możliwościami systemu „Arduino”, który zostanie przez nas wykorzystany do budowy elektronicznej stacji do pomiaru zanieczyszczeń powietrza oraz głównych składników pogody.

Grudzień 2017

Decoupage

 W piątek 08.12.2017 r. dziewczynki z klas: IV – VII zgłębiały tajniki techniki decoupage w ramach kolejnego tematu innowacji „Kosmos-Ziemia-Człowiek” – „W 80 dni dookoła Świata”. Poznana przez nas technika pochodzi ze wschodniej Syberii, skąd przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrowało najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy.

 Dzięki tym zajęciom powstały przepiękne, ręcznie zdobione szkatułki na biżuterię –  prezenty świąteczne dla naszych bliskich.

 Podczas gdy nasze prace schły, dziewczynki wzięły udział w „Pokazie Talentów”, prezentując swoje liczne zdolności.

Listopad 2017

            Na zakończenie cyklu zajęć o Kosmosie prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej „Nauka bez granic - Kosmos -  Ziemia - Człowiek” uczestniczyliśmy w prezentacjach zaproszonych do naszej szkoły gości. 20.XI. Prof. dr hab. Franciszek Dubert  opowiadał nam o możliwościach uprawy roślin na stacjach kosmicznych, a 27.XI dr hab. Ireneusz Ślesak próbował odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje we Wszechświecie życie poza Ziemią, czyli zabrał nas w wyprawę do krainy astrobiologii.

          Z tej okazji uczniowie klas IV - VI pod opieką Pani Ewy Kulki przygotowali prace w języku angielskim dotyczące znaków zodiaku, „mojej planety” oraz czarnych dziur i innych ciał niebieskich.

Pojazd o napędzie rakietowym

W poniedziałek (13.11.2017) chłopcy z klasy V i VI zbudowali pojazd o napędzie rakietowym. Po zapoznaniu się z budową i sposobem działania tego rodzaju silników, uczniowie przystąpili do pracy. Podczas gdy jedna grupa projektowała i składała pojazd, druga produkowała silnik. Następnie obie części zostały połączone, a na pojeździe został umieszczony kosmonauta. Pojazd został odpalony na boisku szkolnym, gdzie ruszył ze świstem i strumieniem ognia. Misja zakończyła się sukcesem, a nasz dzielny astronauta przeżył podróż.

 

 

"Noc pod gwiazdami"

W nocy z 10/11 listopada 2017 r. uczniowie klas V i VI naszej szkoły wzięli udział w zajęciach pt. „Noc pod gwiazdami” w ramach innowacji pedagogicznej „Nauka bez granic - Kosmos -  Ziemia - Człowiek”. Na początku zapoznaliśmy się z budową i rodzajami teleskopów, a następnie udaliśmy się na boisko w celu obserwacji astronomicznych. Niestety pogoda spłatała nam figla i niebo przysłoniły chmury, co nie zniechęciło nas jednak do dalszego oczekiwania, które zostało nagrodzone możliwością zobaczenia gromady gwiazd Plejady (M45). Zadowoleni udaliśmy się na salę gimnastyczną, która zamieniła się w mini planetarium. Dzięki programowi komputerowemu Stellarium, mogliśmy oglądać niebo z różnych części Świata. Zobaczyliśmy dzień i noc polarną, białe noce oraz deszcz meteorów. Poznaliśmy historię dzielnego myśliwego Oriona, jego psów, pięknej księżniczki zamienionej w niedźwiedzicę oraz podłego Skorpiona. Potem udaliśmy się w wirtualną podróż i oglądaliśmy Ziemię z Księżyca, Saturna i z Marsa. Na zakończenie najbardziej wytrwali obejrzeli film pt. „Marsjanin” w reżyserii Ridleya Scotta.

Październik 2017

"Wystrzałowe" doświadczenia chemiczne 16 X 2017

 W poniedziałek (16.10.2017) uczniowie klasy VI i V uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pana dr. Piotra Waligórskiego – pracownika Instytutu Fizjologii Roślin PAN, mających na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu zagadnień poruszanych aktualnie na lekcjach przyrody.

 Badaliśmy właściwości chemiczne i fizyczne różnych substancji i ich mieszanin. Sprawdziliśmy co dzieje się z prochem czarnym po jego podpaleniu, przekonaliśmy się skąd swoją nazwę wziął roztwór "pirania” oraz dlaczego kwiatek po zanurzeniu w ciekłym azocie i uderzeniu o stół rozbił się w drobny mak, a ręka prowadzącego polana tą samą cieczą, wyszła z uderzenia bez szwanku.

 Wytwarzaliśmy gazy: acetylen, wodór i dwutlenek węgla, strącaliśmy sole z roztworów, dowiedzieliśmy się jak rozpoznać w której próbówce znajduje się zasada, a w której kwas oraz czy metale są palne i czy mogą rozpuszczać się w wodzie. Na zakończenie zajęć zrobiliśmy przed szkołą wulkan z cukrową lawą.

 Bardzo ważnym elementem zajęć były zasady bezpieczeństwa podczas pracy w laboratorium. Wszyscy nosiliśmy ochronne okulary i rękawiczki.


  

Wrzesień 2017

Mieliśmy już okazję założyć własne kultury "in vitro", kapsułkowaliśmy nasiona, sprawdzaliśmy gdzie można znaleźć białko oraz wykrywaliśmy skrobię.

---------------------------------------------------------------

Archiwum 2016/17

Archiwum 2015/16

Archiwum 2014/15

Archiwum 2013/14

Archiwum 2012/13

Archiwum 2011/12

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz