Koło przyrodnicze 2017/18

Zajęcia prowadzi dr Agnieszka Kalandyk

Zapraszamy na zajęcia w poniedziałki w godz. od 13:40 do 14:25

Czerwiec 2018

Zostajemy serowarami
Dzisiaj zrobiliśmy pyszny ser podpuszczkowy na jutrzejszy "Dzień Zdrowia", a przy okaji dowiedzieliśmy się co to są enzymy i sprawdziliśmy, czy serwatka zawsze musi być kwaśna :)

Jakie organizmy spotykamy w poszczególnych warstwach lasu?

Od przedszkolaka do naukowca...

Maj 2018

Ścieżka edukacyjna "W ogrodzie"

Ekosystem łąki

Kwiecień 2018

Akcja Rejestracji DKMS

 16 kwietnia na naszych zajęciach rozwieszaliśmy w całej okolicy plakaty informujące o akcji rejestracji potencjalnych Dawców Komórek Macierzystych i Szpiku, która odbędzie się 22 kwietnia w naszej szkole z okazji obchodów Dnia Ziemi. Chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszej inicjatywie.

Ćwiczenia terenowe na polu;)

Marzec 2018

To już nasze ostatnie zajęcia przed Konkursem "Świetlik"

Węże faraona

Reakcje endo- i egzoenergetyczne

Próba Fukudy

Luty 2018

Zajęcia ze "Świetlikiem"

        Na środowych (7.02.2018) zajęciach ze "Świetlikiempróbowaliśmy zmieniać naturalny kolor kwiatów, sprawdzaliśmy co się dzieje z ziemniakami namoczonymi w wodzie z solą oraz co się stanie, gdy do wydrążonych buraków wlejemy wody, a co gdy do tej wody dodamy cukru?

          Nasze poniedziałkowe (5.02.2018) zajęcia ze "Świetlikiem" to zmagania z ustawieniem jajka w pozycji pionowej na obu końcach oraz zapoznanie się z działaniem węgla aktywowanego.

Styczeń 2018

Zajęcia ze "Świetlikiem"

W środę 31.01.2018 odbyły się pierwsze zajęcia przygotowujące do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych "Świetlik". Dzisiaj sprawdziliśmy jak działa „dzwon nurkowy”, co się stanie gdy naelektryzowany balonik zbliżymy do strumienia wody oraz dowiedzieliśmy się co to są „powidoki”.

Zadbajmy o nasz kręgosłup

W poniedziałek 29.01.2018 na zajęciach w ramach tematu: "Ślachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz." zważyliśmy siebie oraz nasze tornistry. Wyniki były przerażające! Tylko u dwóch uczniów masa plecaków mieściła się w granicach normy, pozostali z nas dźwigają ciężary nierzadko dwukrotnie większe od dozwolonych!!!

Dookoła Świata

W poniedziałek 22.01.2018 r. w ramach zajęć pt.: „W 80 dni dookoła Świata” mieliśmy niezwykłego gościa - Panią marynarz, absolwentkę Akademii Morskiej w Szczecinie i trzeciego oficera na statkach towarowych, która opowiadała nam o ciężkiej pracy i  długiej drodze i jaką trzeba przebyć, aby móc opływać Świat jako marynarz.

Arduino

W piątek 12.01.2018 r. chłopcy z klasy szóstej zapoznali się ze sposobem działania i możliwościami systemu „Arduino”, który zostanie przez nas wykorzystany do budowy elektronicznej stacji do pomiaru zanieczyszczeń powietrza oraz głównych składników pogody.

Grudzień 2017

Decoupage

 W piątek 08.12.2017 r. dziewczynki z klas: IV – VII zgłębiały tajniki techniki decoupage w ramach kolejnego tematu innowacji „Kosmos-Ziemia-Człowiek” – „W 80 dni dookoła Świata”. Poznana przez nas technika pochodzi ze wschodniej Syberii, skąd przywędrowała do Chin, gdzie aż do XII wieku była popularną metodą ozdabiania lampionów, okien, pudełek i innych przedmiotów. W XVII wieku dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem decoupage przywędrowało najpierw do Włoch, a w XVIII w. do innych krajów Europy.

 Dzięki tym zajęciom powstały przepiękne, ręcznie zdobione szkatułki na biżuterię –  prezenty świąteczne dla naszych bliskich.

 Podczas gdy nasze prace schły, dziewczynki wzięły udział w „Pokazie Talentów”, prezentując swoje liczne zdolności.

Listopad 2017

            Na zakończenie cyklu zajęć o Kosmosie prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej „Nauka bez granic - Kosmos -  Ziemia - Człowiek” uczestniczyliśmy w prezentacjach zaproszonych do naszej szkoły gości. 20.XI. Prof. dr hab. Franciszek Dubert  opowiadał nam o możliwościach uprawy roślin na stacjach kosmicznych, a 27.XI dr hab. Ireneusz Ślesak próbował odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje we Wszechświecie życie poza Ziemią, czyli zabrał nas w wyprawę do krainy astrobiologii.

          Z tej okazji uczniowie klas IV - VI pod opieką Pani Ewy Kulki przygotowali prace w języku angielskim dotyczące znaków zodiaku, „mojej planety” oraz czarnych dziur i innych ciał niebieskich.

Pojazd o napędzie rakietowym

W poniedziałek (13.11.2017) chłopcy z klasy V i VI zbudowali pojazd o napędzie rakietowym. Po zapoznaniu się z budową i sposobem działania tego rodzaju silników, uczniowie przystąpili do pracy. Podczas gdy jedna grupa projektowała i składała pojazd, druga produkowała silnik. Następnie obie części zostały połączone, a na pojeździe został umieszczony kosmonauta. Pojazd został odpalony na boisku szkolnym, gdzie ruszył ze świstem i strumieniem ognia. Misja zakończyła się sukcesem, a nasz dzielny astronauta przeżył podróż.

 "Noc pod gwiazdami"

W nocy z 10/11 listopada 2017 r. uczniowie klas V i VI naszej szkoły wzięli udział w zajęciach pt. „Noc pod gwiazdami” w ramach innowacji pedagogicznej „Nauka bez granic - Kosmos -  Ziemia - Człowiek”. Na początku zapoznaliśmy się z budową i rodzajami teleskopów, a następnie udaliśmy się na boisko w celu obserwacji astronomicznych. Niestety pogoda spłatała nam figla i niebo przysłoniły chmury, co nie zniechęciło nas jednak do dalszego oczekiwania, które zostało nagrodzone możliwością zobaczenia gromady gwiazd Plejady (M45). Zadowoleni udaliśmy się na salę gimnastyczną, która zamieniła się w mini planetarium. Dzięki programowi komputerowemu Stellarium, mogliśmy oglądać niebo z różnych części Świata. Zobaczyliśmy dzień i noc polarną, białe noce oraz deszcz meteorów. Poznaliśmy historię dzielnego myśliwego Oriona, jego psów, pięknej księżniczki zamienionej w niedźwiedzicę oraz podłego Skorpiona. Potem udaliśmy się w wirtualną podróż i oglądaliśmy Ziemię z Księżyca, Saturna i z Marsa. Na zakończenie najbardziej wytrwali obejrzeli film pt. „Marsjanin” w reżyserii Ridleya Scotta.

Październik 2017

"Wystrzałowe" doświadczenia chemiczne 16 X 2017

 W poniedziałek (16.10.2017) uczniowie klasy VI i V uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pana dr. Piotra Waligórskiego – pracownika Instytutu Fizjologii Roślin PAN, mających na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu zagadnień poruszanych aktualnie na lekcjach przyrody.

 Badaliśmy właściwości chemiczne i fizyczne różnych substancji i ich mieszanin. Sprawdziliśmy co dzieje się z prochem czarnym po jego podpaleniu, przekonaliśmy się skąd swoją nazwę wziął roztwór "pirania” oraz dlaczego kwiatek po zanurzeniu w ciekłym azocie i uderzeniu o stół rozbił się w drobny mak, a ręka prowadzącego polana tą samą cieczą, wyszła z uderzenia bez szwanku.

 Wytwarzaliśmy gazy: acetylen, wodór i dwutlenek węgla, strącaliśmy sole z roztworów, dowiedzieliśmy się jak rozpoznać w której próbówce znajduje się zasada, a w której kwas oraz czy metale są palne i czy mogą rozpuszczać się w wodzie. Na zakończenie zajęć zrobiliśmy przed szkołą wulkan z cukrową lawą.

 Bardzo ważnym elementem zajęć były zasady bezpieczeństwa podczas pracy w laboratorium. Wszyscy nosiliśmy ochronne okulary i rękawiczki.


  

Wrzesień 2017

 

Mieliśmy już okazję założyć własne kultury "in vitro", kapsułkowaliśmy nasiona, sprawdzaliśmy gdzie można znaleźć białko oraz wykrywaliśmy skrobię.